top of page

Vznik a rozvoj TJ Unie Hlubina za první republiky

Ostrava vyrostla jako průmyslové středisko černouhelné pánve. Pro svůj hornický a hutnický průmysl v minulosti zvaná „ocelové srdce republiky“, se i samotná historie Tělovýchovné jednoty Unie Hlubina hlásí k této minulosti, jelikož je pojmenovaná po dolu Hlubina. Již v roce 1828 byly založeny železárny ve Vítkovicích. Poté v polovině 19. století zahájeno hloubení jámy Šalamoun (1844) a jámy Hlubina (1852).


Na valné hromadě 28. června 1919 horníci z jámy Šalamouna zakládají sportovní klub Unie Moravská Ostrava (DSK Unie). Iniciátoři vzniku byli Leopold Sarga, Albín Šigut a Jan Šputa. Členové zpočátku financovali klub z jednorázové zálohy poskytnuté zaměstnavatelem, která se jim v malých částkách postupně srážela ze mzdy. Prvními členy výboru byli Leopold Sarga, Albín Šigut, František Maršálek, Josef Šimurda, Bedřich Kuřidým, Richard Lazar, Antonín Malík, Karel Dluhý, František Záviský, Jan Šputa, Eduard Vaverka a František Hrubeš. Svůj první zápas odehrála DSK Unie v roce 1919 s družstvem SK Slovan, ten prohrála 0:1 a tehdy také vzniká dodnes trvající vzájemná rivalita.


V roce 1922 DSK Unie vyhrála župní pohár: „Celá sportovní veřejnost byla tenkráte na straně sympatických
hochů z Unie, kteří se rázem stali miláčky sportovního publika.“


O rok později měl klub již pět fotbalových mužstev, protože členové DSK Unie jako první v okolí pochopili význam

výchovy vlastního dorostu: „... roku 1926 nešťastnou shodou okolností a prvním přetahováním hráčů z klubu do
jiných, upadl klub na své výkonnosti a byl nucen sestoupiti do druhé třídy. O Unii se mluví jako o rezervoáru
hráčů a klub se stává předmětem pozornosti lanařů a jiných větších klubů, kteří čekají na hotové hráče...“


V roce 1931 obdržel klub na své již čtvrté hřiště od města finanční obnos ve výši 15 tisíc československých
korun (v dnešní měně zhruba 300 tisíc Kč) a „toto hřiště se stává místem dostaveníčka všeho členstva
a příznivců“. V roce 1933 DSK Unie na domácím hřišti v Ostravě poráží klub Bohemians Praha 2:1 a s klubem
Hakoah Vienna po rovnocenné hře prohrává 0:2.

 

1c Leopold Sarga.jpg

Leopold Sarga
Zakladatel a první předseda DSK Unie v roce 1919

5b prvni jedenactka 1919.jpg

První jedenáctka (1919). Zleva: Kurka, Bárta, Šimurda, Sarga, Šigut, Juriekevič, Novický, Malík, Oleksý, Hrubeš, Šputa, Dluhý a Frank

5a  spravni vybor 1934.jpg

Správní výbor DSK Unie (1934). Dolní řada zleva: A. Janta, A. Skotnica, A. Šigut, J. Peterek. Horní řada zleva: F. Frejek, J. Klaubauf, F. Jež, J. Konečný,
A. Kaplan, V. Hudeček, R. Oleš

Hřiště TJ Unie Hlubina
Hned při vzniku klubu v letech 1919–1920 radnice Moravské Ostravy (starosta Jan Prokeš) povolila klubu použít jako hřiště Senný trh (dnešní náměstí Republiky), avšak pouze na jeden rok.


Poté v letech 1921–1923 jako hřiště sloužil pozemek u Palackého třídy (v místech dnešního sadu Dr. Milady Horákové vedle ulice 28. října), avšak po dvou letech vypovědělo město nájem kvůli stavbě krematoria a rozšíření hřbitova.


V letech 1923–1930 měla Hlubina sice bývalé hřiště SK Moravská Ostrava, kdy byl pozemek získán od ředitelství Vítkovických kamenouhelných dolů, ale po sedmi letech muselo i toto hřiště ustoupit rozmachu města. Tehdejší tajemník klubu Jakub Peterek tento stav komentoval zpětně v roce 1934 takto: „Jaká je to rána, ztratí-li klub hřiště, pochopí jenom ti, kteří tyto věci prožili.“


Poté se Hlubina na dlouho dobu (1927-1955) usídlila  u dnešního plynojemu na ulici 1. máje a v roce 1955 až do současnosti sídlí poblíž ulice Železárenské, v ulici Gajdošova.

3.jpg

Vítkovické železárny okolo roku 1940

6a_treti_hrište_20_léta.jpg

První hřiště klubu (náměstí Republiky) a jeho druhé hřiště (vlevo nahoře) na plánku Ostravy z dvacátých let minulého století, vpravo důl Šalamoun s dělnickou kolonií

6b 1946 ctvrte hriste detail.jpg

Hřiště (1930-1955) u plynojemu v ulici 1. máje (letecký snímek z roku 1946)

TJ Unie Hlubina v letech 1938–1945 (období německé okupace):
Válka českým sportovním klubům pochopitelně nepřála. 14. března 1939 německá vojska obsadila Moravskou Ostravu, v následně vytvořeném Protektorátu Čechy a Morava bylo mimo jiné omezováno české školství a zakázáno mnoho mládežnických organizací. Projevy protiněmeckého smýšlení byly mezi učiteli i studenty přísně trestány. „Před každým zápasem jsme měli vždy za úkol přečíst nějakou kapitolu z německé knížečky. Jenže kluci vždycky přečetli jen nadpis a šli jsme hrát fotbal...,“ vzpomíná pamětník, hráč DSK Unie.

 

TJ Unie Hlubina po roce 1945:
V šedesátých letech minulého století hrála TJ Unie Hlubina pod názvem Baník Hlubina, na Hlubině se hrála moravská divize a dresy mužstva oblékali i budoucí hráči Baníku Ostrava, velice známí a populární byli především pánové Michna a Grochl. Milan Michna se později stal trenérem a předsedou Hlubiny. Nejznámějším hráčem Hlubiny byl „obojživelník“ Josef Mikoláš, hokejový brankář Vítkovic a československé reprezentace, byl dokonce vyhlášen nejlepším sportovcem roku.

9a 60 leta.jpg

Fotbalisté Baníku Hlubina v 1. A třídě, šedesátá léta 20. století. Vlevo trenér M. Michna, stojící J. Nevrlý (druhý zprava) aj., Jahoda (třetí zprava), bývalí hráči Baníku Ostrava

9b_70_léta_muzstvo.jpg

Družstvo Baníku Hlubina v sedmdesátých letech minulého století

11d.JPG

Družstvo Baníku Hlubina v padesátých letech minulého století

11a.JPG

Šedesátá léta minulého století

11c.JPG

Družstvo Baníku Hlubina v roce 1961

11b.JPG

Družstvo Baníku Hlubina v roce 1961

12a zaci 1960.jpg

Jaro 1960, družstvo žáků

12b druzstvo zaku jaro 1962.jpg

Jaro 1962, stojící zleva: zasloužilý mistr sportů J. Mikuláš, P. Kašpárek, J. Freiman, V. Pohludka, V. Maleček, J. Neděla, L. Chovanec a vedocí L. Polášek.

V podřepu: J. Přeček, R. Lenart, J. Sikora, M. Kelner, A. Polhoš

12c zaci 1962-1963.jpg

Sezona 1964-1965, zleva: trenér J. Galčán, J. Kellner, K. Lipšanský, L. Malík, L. Polášek, R. Kanecký, R. Zubík, R. Malota, J. Vlasák, J. Ryška, F. Pečenek,
Z. Rychtecký

12d.jpg

Sezona 1964-1965, zleva: trenér J. Galčán, J. Kellner, K. Lipšanský, L. Malík, L. Polášek, R. Kanecký, R. Zubík, R. Malota, J. Vlasák, J. Ryška, F. Pečenka, Z. Rychtecký

10a 1982-83 krajsky prebor b.jpg
10c 1982-83 krajsky prebor.jpg

Kolektiv mužstva TJ Unie Hlubina, který postoupil do krajského přeboru v sezóně 1982-1983

Zleva nahoře: D. Mišek, P. Ožana, L. Hrabec, R. Trzos, J. Vlasák, R. Rosýval, J. Elis, L. Banot
Zleva uprostřed: V. Juříček, J. Honcnejman, D. Staněk, L. Heinz, M. Pavlačka, I. Juříček, J. Růžička, Z. Mareček

J. Musialek (vedoucí mužstva), B. Fojtík (trenér), F. Elis (předseda)

14a.JPG
14c.JPG

Novinový článek o Hlubině z roku 1996

Novinový článek o Hlubině z roku 1999

15a.JPG

Novinový článek z roku 1998 o ukončení kariéry dlouholetého obránce Hlubiny

adad.png
18 postup do IA tridy.jpg

Díky tomu, že se areál nachází na lukrativním pozemku v centru Ostravy, mělo po revoluci o hřiště zájem mnoho investorů. Navíc samotné město nemělo o podporu tohoto sportovního klubu velký zájem. Zlom nastal v letech 2010–2018, kdy došlo na úřadu centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz ke změně vedení. Za velké podpory místostarostky a následně starostky Petry Bernfeldové pomohl obvod Hlubině zpracovat celkový plán oprav a získat dotaci. Díky tomu se podařilo po 45 letech užívání vybudovat v areálu zavlažovací systém pro travnaté hřiště, hřiště s umělým povrchem a osvětlením, nové oplocení a zároveň propojení s okolním parkem. Do budoucna by měla vzniknout nová tribuna a zázemí pro fotbalisty. Plánují se tenisové kurty či nová kuželna. Všichni věříme, že po dokončení rekonstrukcí bude opět Hlubina centrem sportovního a společenského dění, a to nejen na sídlišti Šalamouna, ale v rámci celé Ostravy.

V roce 2019 měla TJ Unie Hlubina zhruba dvě stě členů a šest mládežnických mužstev, což představovalo zhruba 80 dětí a dorostenců, dále dvě družstva dospělých. Žáci a dorostenci hrají utkání v rámci Moravskoslezského kraje. Muži dokonce loni (2018) postoupili do krajského přeboru, což se naposledy podařilo v roce 1982.

Rok 2021 přinesl spoustu novinek, dostavbu nové tribuny se zázemím pro hráče, trenéry a vedení klubu. Dále angažování nového šéftrenéra Zdeňka Grygara a posílení mládeže. Pro příští sezón 2021/2022 bude mí kategorie fotbalovou školičku, U8, U9, U10, U11, mladší a starší žáky s dorostem. Také pochopitelně dva mužské týmy. Covidová pandemie soutěže na dva roky pozdržela a všechny kategorie tak začnou hrát své soutěže z předchozích ročníků.

V roce 2022 naše áčko ze 4. místa postoupilo do Divize F, kdy se uvolnily 3 postupová místa a Slavia Orlová odmítla. Zahrajeme si tak v novodobé historii poprvé divizi. I naše béčko zažilo historický postup, kdy se dostalo do 1.B třídy a to i navzdory prohry s Velkou Polomí, se kterou se utkali o postup.

logo hlubina.png
bottom of page