top of page

Daniel Richter: Moravskoslezská brankářská akademie

Hlubina stále pracuje na svém rozvoji a ví, že důležitým členem každého týmu je pochopitelně i brankář. Nyní se společně s Moravskoslezskou brankářskou akademií společně věnují našim gólmanům zvlášť ve speciálních trénincích. Vše o akademii jsme rozebrali s Danielem Richterem.
Ahoj, prosím tě, mohl bys nám představit Moravskoslezskou brankářskou akademii (MSBA)? Její začátky, vznik a současnost?

Ahoj, v hlavách se myšlenka zrodila mnohem dříve, ale Akademie začala fungovat v roce 2018. U zrodu MSBA byli 3 kamarádi a golmani David Hampel, Ondra Prepsl a Jirka Hlaváč. Jakožto trenéři brankářů v SFC Opava, RFA Karviná a FC Baník Ostrava (v té době), chtěli dopřát kvalitní tréninky i golmanům z okolních měst a vesnic. Viděli nedostatek trenérů brankářů a proto se rozhlodli s tím něco udělat a dát golmanům možnost kvalitních tréninků.

V roce 2018 se uspořádal první brankářský tábor na Horní Bečvě. Od té doby se rozšířil počet brankářských táborů ( Frýdlant nad Ostravicí, Frýdek Místek, Uherský brod...), tréninkových míst, a také počet trenérů kteří s MSBA spolupracují. V letošním roce byl uspořádan i první tábor pro brankářky v Žimrovicích. Minulý rok byl také pro MSBA průlomový, kdy se vydala nová značka brankářských rukavic UPG ve kterých může vidět chytat napřiklad Aleše Mandouse (SK Slavia Praha), Tomáše Grygara (FK Teplice),Vojtěcha Vorla (AC Sparta Praha) či Tereza Fuchsová (SK Slavia Praha).


Kolik trenérů máte a mohl bys je ve zkratce představit? I sebe prosím.

No to bude na dlouho (smích). Aktuálně pod MSBA trénuje 12 trenérů. Tréninkových center kde tréninky provádíme je 10. Takže když to vezmu od našeho ,,vedení“ tak tady patří David Hampel, aktuálně trenér brankářů v MFK Karviná ,,Muži A“. Další je Ondra Prepsl který trénuje pro RFA v Ostravě a do třetice Jirka Hlaváč působící aktuálně v AC Sparta Praha jako trenér brankářů U17-U19. Na Hlubině působíme 2 trenéři. Já a Dominik Matěj. Já jsem svou hráčskou kariéru spojil s Jakubčovice Fotbalm kde jsme působil 5 roků

a vyzkoušel si tam Divizi, s Vítkovem jsem si zahrál nejvyšší soutež Krajský přebor. Nyní se již plně věnuji trénování brankářů. Dominika místní znají z působení na Hlubině, kdy hrávala ještě kraj. Nyní je zpět v Baníku Ostrava. Další tréninkové místa v okolí je v Petřkovicích kde máme 2 trenéry. Tady působí Mário Murín s Kubou Lapešem. O něco dále z Ostravy ve Frýdku-Místku máme aktuálně 3 trenéry, a to Martina Lužného, Dominika Hilla a Jirku Adamušku.

Když to pak vezmu v rychlosti ,,jihovýchodně“, tak další místa jsou ve Valašském Meziříčí, Valašské Příkazy, Vsetín, Zlín- Tečovice a Liptál.Tady to mají na starosti trenéři Lubo Hnilo, Jirka Kiza, Peťa Holáň, Jokl, Krajča, Sehnálek. V Čechách spolupracujeme např. s bývalým ligovým brankářem Radkem Sňozíkem (TB Dukla Praha a FK Příbram).


Jaká zajímavá jména trénujete?

V tomto je práce trenéra brankářů krásná. Každy brankář je jiný a má jiné přednosti.

Aktuálně trénujeme 106 brankářů/brankářek. A my doufáme že některé brzy uvidíme chytat vyšší soutěž jako třeba golmani z okolí, kteří s námi spolupracovali – jako např. Martin Hruby (FCB+ČR U19) a nebo Michael Gergela (F-M).


Jakou vizi ve svých trénincích máte? Co je cílem?

Řekl bych to asi tak. Jsme Skupina mladých profesionálních trenérů, která se zabývá několika projekty specializovaných pouze na výchovu a trénink na pozici fotbalového brankáře. Našim hlavním cílem je vytvářet nadstandartní podmínky pro práci a vývoj brankářů a to nejen pro ty, kteří jsou ve větších klubech, ale hlavně pro ty, kteří nemají možnost se seznámit s profesionálním brankářským tréninkem ve svých mateřských klubech a menších organizacích.

Důležitým cílem naší akademie je nejen sportovní růst, ale také vedení a výchova dítěte k občanských postojům a zásadám. Učení se fair play, zdravého způsobu života a zabránit směřovat dítěti k nesprávným závislostem (alkohol, drogy a jiné návykové látky).

Nejdůležitější pro nás je aby sport pro dítě byl zábavou a jeho provozování ho připravovalo v rámci sportovního a studijního režimu na dospělý život.


Jakým věkovým skupinám se věnujete?

Nejmladší máme ročník 2014 takže 8 let a až po dospělé muže, dá se tedy říct, že se věnujeme všem kategoriím. Trénujeme taky holky. Snažíme se vždy mít skupiny vyrovnané jak vykonostně tak ročníkově, aby byli golmani/golmanky pořád v permanenci, když chytají a nebo když dávají servis druhému golmanovi. Samozřejmě to není jen o drillu, ale je třeba do tréninku dát i nějaké zabavné věci či zápasové věci aby byly golmani komplexně připraveni.


Kam byste chtěli akademii ještě posunout?

Dobrá otázka (úsměv). Když to vezmu od ,,zrodu“ naší akademie tak se udělaly obrovské kroky.

Jak již v počtu táborů pro brankáře tak tréninkových míst kde nyní provádíme TJ + vznik nové značky rukavic UPG. My trenéři se školíme a vzděláváme. Společně se potkáváme abychom si předali poznatky a zkušenosti. Přeci jen fotbal jde neustále dopředu, a je třeba sledovat trendy, kam fotbal směřuje. Toto nás posouvá dále, a díky tomu se snažíme dávat golmanům ten nejlepší support.


Co je tvým sportovním snem?

Vždycky jsem říkal, že by bylo fajn když by byla práce mým koníčkem (smích).


Jak vznikla spolupráce právě s Hlubinou?

No bylo to vcelku rychlá akce. Hlubina nás oslovila s dotazem, zda by jsme byli schopni se věnovat výchově mladých brankářů. My jsme jim představili svou koncepci a dohoda byla na stole.


Jak se ti tady u nás líbí?

V tomto úžasném areálu se musí líbit každému. Nyní jak se postavila nová tribuna a šatny, mají všichni paradní podmínky. K tomu nádherný výhled na Dolní oblast Vítkovice. Krásné hlavní hřiště, umělá tráva, loučka vedle umělé trávy, kde se převážně prováději TJ Brankářů. Vybavení a zázemí je tady opravdu na vysoké úrovní.

89 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


logo hlubina.png
bottom of page